Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yapılan açıklamada, Eylül ayının başlarında Dünya‘ya 50 metre çapında bir göktaşının çarpabileceğini duyurdu.

ESA‘dan yapılan açıklamada 2006 QW89 adı verilen göktaşının yapılan simülasyonlar ve canladırmalar sonrasında Dünya’ya çarpma ihtimalinin olduğu vurgulandı. 50 metre çapındaki göktaşı, Eylül ayı başlarında Dünya’ya çarpma ihtimaline sahip. Bilim insanları yapılan değerlendirmeler sonucunda simülasyon ortamına döktükleri ihtimalleri incelediklerinde bu çarpışmanın 7.000’de 1 ihtimalde olduğunu açıkladı. Bu ihtimal evrenin büyüklüğü göz önüne alındığında oldukça yüksek bir ihtimal! Tam kesin olmamakla birlikte bilim insanları 2006 QW89 adlı göktaşının çarpışma ihtimali tarihi olarak 9 Eylül 2019 olduğunu söylüyorlar.

Dünya atmosferine hergün onlarca göktaşı girmesine rağmen küçük boyutlu oldukları için ozon tabakası tarafından parçalanarak Dünya için olası bir tehdit oluşturmuyorlar. Fakat 2006 QW89 adlı göktaşı boyutları nedeni ile ozon tabakası tarafından parçalanmayacak ve bu durum Dünya için oldukça büyük bir tehdit.

Dünya’ya Daha Öncede Hasar Veren Göktaşları Çarptı!

2006 QW89

Dünya’ya bir çok göktaşı düşmesine rağmen bunlar arasında en büyük hasara neden olan 30 Haziran 1908 yılında Sibirya’nın Podkamennaya Tunguska Irmağı çevresine büyük patlamaya sebep olan göktaşıydı. Yaklaşık 2.000 Km2 alanı etkiledi. 1927 yılında çevrede yapılan ilk araştırmada herhangi bir göktaşı izine rastlanılmadı. Patlamaya ilişkin olay bugüne kadar çözülemedi.

En son Dünya’ya çarpan büyük hasar bırakan göktaşı Rusya’nın Chelyabinsk bölgesine düştü. 15 Şubat 2013 tarihinde Chelyabinsk Olayı olarak anılan çarpışmada 7.200’e yakın ev hasar görmüş, 1.500 kişide yaralanmıştı.

Bilgiforum.org‘u Uzay bölümünden takip etmeyi unutmayın.
Facebook: Bilgiforum.org
İnstagram: bilgiforumorg
Twitter: bilgiforumorg

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz