Mike Pompeo (ABD Dışişleri Bakanı)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo : ”Başkan Trump izin verdi, gerekirse Venezuela’ya askeri müdahale emri aldık, eğer gerekirse Venezuelaya askeri harekat mümkün fakat biz barışçıl bir geçiş sürecini tercih ederiz” açıklamalarında bulundu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton önceki günlerde yaptığı açıklamada Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevden ayrılmasını talep ederek, barışçıl bir geçiş sürecinden yana olduklarını söylemişti. Askeri müdahele olarak ”tüm seçenekler masada” ifadelerine yer vermişti.

Venezuela’da Darbe Girişimi.

Kendisini 23 Ocak’ta Devlet Başkanı ilan eden Meclis Başkanı Juan Guaido, twitter üzerinden yaptığı paylaşımda halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısında bulunmuştu.

Açıklamasının ardından, başkent Caracas’ta bazı askeri birliklerin sokağa indiği, yolları kapattığı ve çevrede askeri araçların dolaştığının görüldüğü belirtilmişti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez açıklamalardan sonra darbe girişimine karşı koyacaklarını belirterek; “Biz silahlı kuvvetler olarak anayasal düzeni savunmaya yemin ettik. Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum söz konusu değil, herkes komutanların emrindedir.” ifadelerinde bulunmuştu.

Amerika ise Guaido ve yanındakilere tam destek verdiğini belirten açıklamalarda bulunmuştu.

Venezuela’da Darbe Girişimi.

30.04.2019 Tarihinde kendisini ”Geçici Devlet Başkanı” ilan eden Juan Guaido önderliğinde Venezuala’da bir darbe girişimi yaşandı.

Devlet Başkanı Madura ise açıklamalarda bulunarak ”Halkı, Vatanı ve Anayasal düzeni koruma adına sokağa davet ediyorum.” açıklamalarında bulunmuştu.
Orduda ki komutanlarla görüştüğünü ordunun anayasal düzene ve halka tam bağlılık gösterdiğini ifade etmişti.

Kendisini Geçici Devlet Başkanı olarak ilan eden Juan Guaido, Amerika’dan tam destek alıyor. Diğer yanda ise Resmi Devlet Başkanı Nicolas Madura Rusya ve Türkiye gibi ülkelerin desteğini almış durumda.

Amerika’nın yaptığı tehditkar açıklamalar durumu daha da kötüye götürerek ülkede hararetin artmasına yardımcı oluyor. Son gelişmeleri sizlere aktaracağız…

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz