Alan Adı (Domain) Uzantılarının Açılımları.

Alan Adı (Domain) Uzantılarını Seçerken Ne Anlam İfade Ettiğine Dikkat Edilmeli.

Alan Adı (Domain) seçmek düşündürücü ve önemli bir süreç. Seçtiğiniz uzantı daima sizinle birlikte gelecek, oluşturduğunuz websitenizde veri girişleri yapılıp içeride içerik oluşturduktan sonra; ”ben bu uzantıyı beğenmedim, değiştirmek istiyorum” derseniz işiniz çok zor. Elbette yeni bir domain almanız gerekiyor böyle bir durumda ayrıca oluşturduğunuz tüm içerikleri yeni domaine entegre etmeniz lazım fakat, Google’ın sizi indexlediğini unutmamak lazım. Bu süre içerisinde oluşturduğunuz tüm içerikler Google ve diğer arama motorları tarafından indexlendiği için dizine eklenmiş olacaksınız ve belirli tıklanmalar alarak edindiğiniz sıralamalar, alan adı uzantınızı değiştirdiğiniz takdirde tekrar düşüşe geçecek. Yani siz en baştan tekrar indexlenmeyi bekleyeceksiniz SEO dostu içerikler oluşturacaksınız. Bu yüzden alan adı (domain) uzantımızı belirlerken iyi düşünüp, içimize sindirerek ve akılda kalacağından emin olarak seçim yapmamız gerekiyor.

Peki bu uzantılar ne anlama geliyor; .com, .net, .org, .edu, .gov, .info, .biz olarak devam eden domain seçenekleri mevcut. Şimdi gelin hepberaber uzantı açıklamalarına bir bakalım. Her uzantı belirli bir kelimeyi ifade ediyor ve kısaltma olarak sadece 3 harfi uzantıyı oluşturuyor.

Bizleri web bölümünden takip edebilir, aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Alan Adı (Domain) Uzantılarının Açıklamaları

1.

.com

Uzantı açılımı ”Commercial” yani Türkçe olarak ”Ticari” kelimesini ifade etmektedir. Domain olarak en popüler uzantı adıdır. Genel olarak kullanım amacı ticari faaliyet gösteren şirketlere ve kuruluşlara yönelik olsada akılda kalıcılığı ve yaygın olarak kullanılması sayesinde %63 lük bir kısım .com tercih ediyor. Ayrıca internet tarayıcıları ve oluşturulan kısayollar genel olarak .com ‘a göre entegre edildiği için kullanıcı dostu olması nedeni ile ilk tercih edilen uzantı olarak karşımıza çıkıyor. Bu alan adında herhangi bir kısıtlama yoktur, isteyen her kullanıcı sahip olabilir. örn: donanımhaber.com

2.

.net

”Network” anlamına gelen uzantı ”Ağ-Şebeke” anlamını ifade etmektedir. Kullanım amacı her ne kadar network hizmeti sağlayan firmalara yönelik olsada günümüzde tercih edilen ikinci popüler alan adı uzantısıdır. Herkes ilk olarak .com ve ikinci olarak .net uzantılarını akılda tuttuğu için bu iki uzantı en popülerleridir ve seçim yaparken göz önünde bulundurulmalıdır. Bu alan adında herhangi bir kısıtlama yoktur, isteyen her kullanıcı sahip olabilir. örn: shiftdelete.net

3.

.org

Gelelim bu siteninde uzantısı olan .org uzantısına. .org uzantısı ”organization” yani ”organizasyon-topluluk” anlamları ifade ettiği için daha çok STK lar tarafından yada bilgi içerikleri oluşturarak karşısındaki kitleyi bilgilendirmeyi amaçlayan kişiler veya kurumlar tarafından tercih edilmektedir. Popülerlik sıralamasında 3. sırada yer alan .org uzantısını seçme amacım www.bilgiforum.org sitesini kurarken bana güvenerek sitemi ziyaret eden insanlara doğru bilgileri ulaştırarak onlara katkı sağlamak amacında olmamdır. Bu alan adında herhangi bir kısıtlama yoktur, isteyen her kullanıcı sahip olabilir. örn: bilgiforum.org

.info

Bu uzantı adından da anlaşılacağı üzere bilgi içeren bloglar yada bu amaçla hizmet verecek yayıncıların tercih edebileceği alan adı (domain) lerdir. ”information’‘ yani ”bilgi” anlamını taşır. Bu uzantı eki 4 harften oluşmaktadır, ”inf” mantıklı bir kısaltma olmayacağı için”info” tercih edilmiştir. Bu alan adında herhangi bir kısıtlama yoktur, isteyen her kullanıcı sahip olabilir.

.biz

Bu alan adı ise ”businnes’‘ kelimesinin kısaltması Türkçe karşılığı ”iş” anlamına gelmektedir. Okunuşu direk olarak kısaltma olarak kullanılmıştır ”biz”. İş odaklı kullanıcıların tercih etmesi gereken bir uzantıdır. Bu alan adında herhangi bir kısıtlama yoktur, isteyen her kullanıcı sahip olabilir.

Resmi Kurum Uzantıları

.edu

Anlam olarak ”education” yani ”eğitim” olduğu için, eğitim kurumları kullanabilir. Bu alan adında kısıtlama mevcuttur. Resmi kuruluş uzantısıdır. Eğitim kurumu olduğuna dair gerekli belge ve evrakları beyan ederek yapılan başvuru sonucunda bu uzantıya sahip olunabilir. Dünya genelinde eğitim veren kurumlar kullanabilir. Örnek olarak üniversiteleri gösterebiliriz.

.gov

Kelime anlamı olarak ”goverment” yani ”devlet’‘ anlamına gelmektedir. Bu alan adında kısıtlama mevcuttur. Sadece devlet kurumları bu uzantıya sahip olabilir.

.mil

”military” Türkçe karşılığı olarak ”askeri-ordu’‘ anlamını taşımaktadır. Bu alanda kısıtlama mevcuttur. Sadece askeri kurumlar bu uzantıya sahip olabilirler.

( .tr ) Uzantısına Sahip Alan Adları (Domainler)

com.tr

com.tr uzantasına sahip alan adları (domain) sadece ODTÜ tarafından tescil edilmektedir. Bu uzantıya sahip olmak için gerekli evrakları beyan etmeniz gerekmektedir. Kısıtlama yoktur, gerekli evrak beyanlarından sonra kendi adınıza yada işletmeniz/kurumunuz adına bu uzantıya sahip olabilirsiniz. Kendi adınıza tescil ettirmek isterseniz kimlik beyanında bulunmanız yeterlidir .

Eğer ki şirket/kurum adına bu uzantıyı tescil ettirmek isterseniz beyan etmeniz gereken evrak listedi şu şekildedir:

  • Faaliyet Belgesi,
  • Ticaret Sicil Belgesi,
  • Ticaret Sicil Gazetesinde yayımlanmış olan, Ünvanı gösteren sayfanın görüntüsü,
  • Ticaret ve Sanayi Odası Kayıt Belgesi,
  • Marka Başvuru Belgesi,
  • Marka Tescil Belgesi,
  • Esnaf veya Sanatkarlar Odası Sicil Belgesi.


Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz