Columbia University kurumunda Nöroloji Uzmanları oldukça önemli bir çalışmaya imza attı ‘Gizli Bilinç‘. Uzmanlar; bilincin kapanmasına sebep olan yanıtsız beyin hasarına sahip hastaların bilinç durumlarını sadece basit bir EEG (Elektroensefalografi) taraması ile tespit edebilecek yeni bir yöntem geliştirdi. Ayrıca yeni yöntem; EEG (Elektroensefalografi) verilerini kullanarak, hastaların bilinçlerini tekrar kazanmaya ne derece yatkın olduğunu ve hastaların iyileşme şansının ne kadar yüksek olduğunu tahmin edebiliyor.

Tıbbi görüntüleme yöntemlerindeki gelişmeler sayesinde bilim insanları komadaki beyin hasarlı hastaların bilinç durumlarını daha yakından inceleyebiliyor. MRI (Magnetic Resonance Imaging) verileri sayesinde bilim insanları, ‘gizli bilinç‘ olarak da adlandırılan bir çeşit örtülü bilincin varlığını da gözler önüne serdi.

Gizli Bilinç

Buluşun akademik anlamda tespitlerin daha kolay olmasını sağlamasına karşılık pratiksel anlamda klinik ortamında uygulanmasında zorluklar ön plana çıkıyor.

MRI (Magnetic Resonance Imaging) testleri yoğun bakımdaki hastalar üzerinde rahat bir şekilde uygulanamıyor ve bilim insanları ‘gizli bilinç‘ iletileri olarak adlandırılan iletilerin ve bulguların hastanın iyileşmesi açısından ne derecede etkin olduğunu ve bu bulguların tam olarak neyi temsil ettiği hala tam olarak aydınlatmış değil.

Ayrıca hastaların EEG (Elektroensefalografi) verilerini analiz etmek için bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor ve hastaların beyin hasarından sonra bilinçlerinin farklı yönlere kayma eğilimi gösterdiği düşünülüyor yani testlerin doğru sonuç göstermesi için zedelenmeden sonraki ilk birkaç gün içerisinde, günde birkaç kez EEG (Elektroensefalografi) testlerinin yapılması gerekiyor, bu da klinik olarak birtakım zorlukları beraberinde getiriyor.

Sonuçlar umut vadedici olmakla birlikte, klinik uygulamalara geçilmeden önce daha fazla çalışma ve araştırma yapılması gerekmekte. Ayrıca çalışmanın farklı beyin zedelenmesi türlerini inceleyecek kadar geniş ölçüde olmadığı da bir başka tartışma konusu oluşturuyor.

Araştırma beyin hasarı bulunan yoğun bakım hastaları üzerinde yapıldı!

Yeni araştırma yoğun bakım ünitesinde bulunan beyin hasarlı 104 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların hepsi uyaranlara yanıtsız kişilerdi fakat hastaların herhangi bir felç durumu bulunmuyordu.

Motor komutların nörolojik verilerde herhangi bir değişime sebep olup olmadığını belirlemek amacıyla EEG (Elektroensefalografi) verilerini analiz eden yeni bir algoritma devreye sokuldu.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmeyi Unutmayın.

Facebook
Instagram
Twitter

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz