Bir ülkeye nota vermek ne anlama geliyor, ülkeler arasındaki diplomatik boyutu nedir?
Nedir? Köşemizin bu yazısında nota vermenin ne demek olduğu hakkında bilgi veriyoruz.

Diplomatik nota kavramı son zamanda gündemimize İzlanda’da A Milli Futbol Takımımıza karşı yapılan saygısızlık sonrası gelmişti. Türkiye İzlanda’ya nota vererek durumun kontrol altına alınarak gerekli tedbirlerin sağlanmasını
istemişti.

Neler Yaşanmıştı?

https://www.bilgiforum.org/turkiyeden-izlandaya-milli-takim-notasi/

Twitter, facebook, instagram gibi sosyal platformlar üzerinden Türk Halkının yoğun tepkisine maruz kalan İzlanda’lı yetkililer geçersiz açıklamalar yaparak sorunu örtbas etmeye kalkışmışlardı.

Nedir? sorumuzun cevabına geçecek olursak.

Diplomatik Nota Nedir?

Nota; devletler arası ilişkişlerde o devletin elçisine önemli bir siyasal konu ile ilgili yada ülke aleyhine ters düşen her türlü durumla ilgili iletilen sözlü yada yazılı bir bildiridir. Tam kavramı ”Diplomatik Nota” olarak geçmektedir.
İki kavramdan bahsetmiştik sözlü ve yazılı nota olarak. Peki ayrı ayrı inceleyecek olursak nedir bu kavramlar?

Sözlü Nota:

Üçüncü şahılar arasında yazılan ve imza eki bulunmayan bildirimlerdir. Bu nota türünde sadece paraf bulunmaktadır.

Yazılı Nota:

Birinci şahıstan birinci şahışa direkt olarak gönderilen ve gönderen tarafından bizzat imzalanan yazılı nota türüdür. Kullanıldığı durumlar ise genellikle, bir büyükelçiye atandığı ülkenin devlet başkanına sunulmak üzere güven mektubu amaçlı, ülkeler arasında yapılan anlaşmların bozulması nihai olarak bozulmasına yönelik bir ülkenin ültimatom niteliğini belirtmesinde. Uyarı ve önlem alınmasının dikkat çekilmesi üzerine tarafları bilgilendiren yazı türleridir.

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz