Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde ”Boğaziçi İslam Araştırmaları Topluluğu” tarafından geçtiğimiz yıllarda düzenlenen etkinliğie ait görüntüler ortaya çıktı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında söylenenlere sosyal medya üzerinden sert tepkiler gösterildi.

Görüntülerde, Yunan asıllı İngiliz yazar Hamza Andreas Tzortzis isimli şahıs, Atatürk hakkında ”Şeytan” benzetmesi yapıyor. Salonda bulunan öğrencilerden alkış sesleri yükseliyor!

Atatürk’e şeytan benzetmesinde bulunan şahıs.

Yunan asıllı İngiliz yazarın Türkçeye çevirilen kitabı nedeni ile bu görüntülerinin gündeme gelmesi sosyal medya üzerinden büyük tepki ile karşılandı. Şahıs konuşmasında şu ifadelere yer verdi :

“Laik Türklerin nereden geldiğini bilmemiz gerekiyor. Hatırlayın ki büyük bir mücadele verdiler. Onların isimlerini söylemeyeceğim. İslamı bu ülkeden kaldırmak istediler. Bu kadar basit. Eğer kendi tarihinizi okursanız, bu şahsın ve diğerlerinin memleketinizden İslam’ı kaldırmak istediklerinizi anlarsınız. Beni de onun bu memlekette ne kadar çok resmi olduğu ilgilendirmez. Bu saçma. Hakikat, hakikattir. Sonuçta dininizi ortadan kaldırmak için bir uğraş verdiler. Örtünmeyi kaldırdılar, ezanı kaldırdılar, Arapçayı kaldırdılar, İslamı eğitimi kaldırdılar. Bu Allah’ın dostu mudur yoksa şeytanın dostu mudur? Siz düşünün. Ben bunun cevabını vermeyeceğim. Birisi size ezanı yasaklıyorsa, insanlara laik olmalarını söylüyorsa, Allah’ın kelamını saymayıp şeriatı kaldırıyorsa, örtünmeyi kaldırıyorsa, Arapçayı kaldırıyorsa, Kuran ve imamları atıyorsa… Bu Allah’ın mı şeytanın mı dostudur? Kimdir bu?

Sosyal medya üzerinden verieln tepkiler devam ediyor. Bazı yorumlar şu şekilde :

Twitter üzerinden başlatılan #özürdileboğaziçi
etiketi ile tepkiler artıyor ve herkes Boğaziçi Üniversitesi’nden özür açıklaması bekliyor.

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz