”CIA”, yani Amerika Birleşik Devletleri Merkezi İstihbarat Teşkilatı. CIA’in geçtiğimiz günlerde açmış olduğu Instagram hesabı sosyal medyada büyük yer buldu. Instagram hesabında paylaştığı ilk fotoğrafla akıllarda soru işaretlerine sebep olan CIA, filmlere konu olan gizlilik ve casusluk taktikleri ile biliniyor. Peki CIA neden üzerinde derin anlamlara sebebiyet verecek bir fotoğraf paylaşmış olabilir ki?

Gelin soru işareti yaratan fotoğrafı beraber inceleyelim…

Tek gözümle bile casusluk yaparım.

Paylaşılan ilk fotoğrafın altına eklenen yazı dikkat çekiyor. ” Tek gözümle bile casusluk yaparım”

Daha önce Twitter ve Facebook üzerinde aktif olan CIA’inn Instagram hesabı açmasının nedeni ise, gençlerin ajan,analist yada memur olarak iş başvurusunda bulunmalarını sağlamak.

CIA’in ilk gönderisi teşkilat başkanı Gina Haspel’in masasına ait fotoğraf oldu.

Gina Haspel – CIA
Gina Haspel’in Masası.

Gelin masanın üzerindeki objeleri incelemeye başlayalım.

1. Saat, 11 Eylül 2001 saldırısında Dünya Ticaret Merkezine ilk uçağın çarptığı 08:46 saatini gösteriyor.

2. Çin’in bir haritası masanın önünde bulunan duvarda asılı duruyor. Aralarında ki ekonomik politikalardan dolayı bir mesaj olabilir.

3. Bitki, CIA’in istihbaratta ne kadar köklü olduğunu vurgulamak için kullanılmış gibi gözüküyor.

4. Nazar boncuğu, Rusya, Çin ve İran haritalarının üzerine konumlandırılmış olarak duruyor. Ortadoğu için bir mesaj olması muhtemel.

5. Yunan Tanrıça Athena ve bilgeliği temsil eden altın kaplama baykuş heykeli. (CIA’in operasyon direktörü Andy Makridis tarafından masaya konulması gerektiği söylenmiş deniliyor.)

6. 1979 yılında İran’da bulunan diplomatları kurtarma operasyonun başında bulunan Tony Mendez. ”Operasyon: Argo” filmine ilham kaynağı olmuştu.

7. Casusluğun kılık değiştirmede önemini belirtmek üzere konulmuş olduğunu düşündüğümüz gri renkli bir peruk.

8. Kol düğmeleri. Ajanların birbirlerini tanımak için kullandığını bilinir.

9. ”Top Secret Pulp” yani ”Gizli Kağıtlar” ortadan kaldırılmak istenen materyallerin içinde bulunduğu dosyayı temsil ediyor olabilir.

10. Gina Haspe’e ait bir kimlik kartı.

Ayrıca bakınız, daha önemli detaylarda mevcut ;

Not 1 : Fotoğrarın sağ üst bölümünde bulunan defterde yazan Arapça yazının tercümesi yapıldığında ”Share what we can, protect what we must”, yani ”Elimizden gelenleri paylaşın gerekeni koruyun” anlamı çıkıyor. Bu durumda son zamanlarda Suudi Arabistan ve Amerika arasında ki anlaşmaların mesajını veriyor olabilme ihtimalini yükseltiyor.

Not 2 : Masanın ortasında duvara dayalı bir şekilde duran objede ise ”I want to Travel the World” yazısına yer verilmiş, yani ”Dünya’yı gezmek istiyorum” anlamı çıkıyor. Bu durum ise Dünya avuçlarımızın altında her yere ayak basıyoruz, heryerdeyiz anlamında mesaj vermek için kullanılmış olabilir.

İncelemede kullanılan resimler Onedio.com haberinde paylaşılan içeriğe aittir. Emeğe saygı çerçevesinde yazar haticeguvn ‘e saygılarımızı sunuyoruz.

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz