”Sol Ayak Freni” Nedir? Önden çekişli otomobillerin daha etkili ve süratli kullanılabilmesi açısından önemli sürüş tekniklerinden bir tanesidir. Özellikle ralli pilotları tarafından kullanılan bu teknik, viraja girerken iç tarafta kalan lastikler ile dış taraftaki lastiklerin eşit dönmesini sağlayarak ivmelenmeyi stabil hale getirerek aracın süratini korumak amaçlı uygulanan bir sürüş tekniğidir.

Önden çekişli otomobillerde, viraja girerken aracın önünün kayma eylemine müdahale etmek amaçlı da kullanılmaktadır. Aracın ön tarafı viraj içinde kontrolsüz bir şekilde çizgisinden çıkmasını engellemek için hafif bir müdahale ile sol ayak fireni uygulanır. Bu şekilde arka frenler devreye girerek aracın çizgi içinde tutulması sağlanıyor. Bu esnada sağ ayak ile gaza basıldığı için araç yavaşlamıyor, çoğu aracın otomatik olarak yapmış olduğu ”ESP” sistemini ralli pilotları bu şekilde kendileri uygulamış oluyor.

”Sol Ayak Freni” Nedir?

Sol ayak freni çok iyi bir hassasiyet gerektirdiği için, bilinçsiz olarak bu tekniği uygulamak kötü senaryoları doğurabilir.

Sol ayak sürekli sert debriyaj pedalına basmaktan ince hassasiyetini kaybetmiş durumdadır. Sol ayak ile frene basıldığı zaman ayağınız gazda değilse aniden duracaktır, ya da sağ ayak ile gaza, sol ayak ile frene basıldığı zaman, sol ayak hassasiyeti olmadığı için aracın kaymasına sebep olunabilir. Bunun için gerekli alıştırmaların yapılarak sol ayağın hassasiyet seviyesi arttırılmalıdır. Burada bir uyarı olarak belirtilmelidir ki ”sol ayak freni” profesyonel kişiler tarafından, yarış ve ralli pistlerinde süratin korunması ve aracın çizgisinde kalmasını sağlamak amaçlı uygulanır. Şehir içerisinde bu tekniği uygulamak olası bir kazaya neden olabileceği gibi daha kötü senaryoları da beraberinde getirebilir.

Heel And Toe

Bilgiforum.org Sosyal Medyada.

Facebook
Instagram
Twitter

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz