Dünya üzerinde bir çok futbol kulübü, içerisinde taraftarın benimsediği o takımla özdeşleşmiş bir oyuncunun giydiği forma numarasını yada kendisi ile hısım olan karşı kulübün plaka numarasına istinaden kullanılan forma numaralarını emekliye ayırıyor ve bu numaraları hangi oyuncu isterse istesin vermiyor. Aksi bir durumda yönetimin ve taraftarların karşı karşıya gelme durumu söz konusu olduğundan dolayı, kaç yönetim değişirse değişsin, her gelen yönetici bu geleneklere saygı gösterir ve o takımın değerini benimser, bir nevi zorunda kalır. Futbol kulüplerinin emekli ettikleri forma numaraları.

Gelin şimdi hep beraber futbol kulüplerinin emekli ettikleri forma numalarına ve sebeplerine bakalım. Keyifli okumalar.

Futbol Kulüplerinin Emekli Ettikleri Forma Numaraları ve Sebepleri.

1. Diego Armando Maradona (10 Numara – Napoli)

Napoli kulübü Maradona‘ya ait olan 10 numaralı formayı emekli etmiştir. Maradona‘dan beri kimse takımda 10 numaralı formayı giymemiştir.

Diego Armando Maradona – Napoli

2. Paolo Maldini (3 Numara – A.C. Milan)

Milan kulüpte özdeşleşerek taraftarın gönlünü kazanan Maldini‘nin futbolu bırakmasından sonra 3 numaralı formasını emekli etmiştir. Ancak 3 numara için şöyle bir detay var; Maldini‘nin oğlu profesyonel futbolcu olur ve Milan‘da oynamayı başarabilirse 3 numaralı forma tekrar sahalara dönecek.

Paolo Maldini – A.C. Milan

3. Pele (10 Numara – New York Cosmos)

Futbolun severlerine hediyesi olan Pele, attığı goller, çalımlar onu özel kılan yetenekleri sayesinde futbol Dünya’sında hep el üstünde tutulmuştur. Son dönemlerinde gitmiş olduğu New York Cosmos kulübü Pele‘nin hatırasına sahip çıkarak giymiş olduğu 10 numaralı formayı emekli etmiştir.

Pele – New York Cosmos

4. Johan Cruyff (14 Numara – Ajax)

Ajax kulübünden çıkan Cruyff, 14 numaralı forması, futbolu ve zekası ile izleyenleri kendisine hayran bırakmış, saha içinde ki yetenekleri dışında saha dışında da yaptıkları gündem olmuştur. Öyle ki maça çıkmadan önce sigara içen Cruyff‘un efsaneleşmiş sözünü hatırlayalım; ”Doktorlar sigarayı bırakmazsam artık futbol oynamayacağımı söylediler, ben de futbolu bıraktım”. Yaptıkları ile büyük saygıyı hak eden Cruyff‘un 14 numaralı formasıda kendisi ile beraber Ajax tarafından emekli edilmiştir.

Johan Cruyff – Ajax

5. Roberto Baggio (10 Numara – Brescia)

Roberto Baggio, 90’lar sezonlarının en başarılı orta saha oyuncularından bir tanesi; Fiorentina, Juventus, Milan ve İnter takımlarında forma giyerek kalitesini ispat eden Baggio, İnter’den sonra katıldığı yeni kulübü Brescia‘da gönüllerde taht kurmuş taraftarın büyük sevgisini kazanmıştı. Katkıları ve ona duyulan büyük sevgiden dolayı Brescia kendisi kulüpten ayrıldıktan sonra 10 numaralı formasını emekli etme kararı aldı.

Robert Baggio – Brescia

6. #16# Numaralı Forma – Beşiktaş

Beşiktaş ve Bursaspor arasında ki husumeti Türkiye‘de bilmeyen yoktur, iki takım taraftarları birbirleri ile sürekli kavga halindedir, öyle ki iki takımında birbirleri ile oynadıkları maçlarda deplasman taraftarı götürmesi yasaktır. Bursaspor taraftarı 2003-04 sezonunda Beşiktaş‘ın Rizespor‘a yenilmesi ve Bursaspor’un o sezonda küme düşmesinden sonra Beşiktaş‘ı şikeci ilan ederek bir husumetin başlamasına neden oldular. Beşiktaş kulübü ise taraftarına saygı duyarak 16 numaralı formayı hiç bir oyuncusuna vermiyor. Eduardo Cisse 16 numaralı formayı giyecekti fakat son anda yapılan değişiklik ile kendisine 18 numaralı forma giydirildi. Bu arada Beşiktaş’da 16 numaralı formayı en son 2005-06 sezonunda Aydın Karabulut taşıdı, sonra ki sezon kendisine 20 numaralı forma verildi. Beşiktaş’ta 16 numaralı forma aslında emekli olmadı giyilmesi yasaklandı!

Beşiktaş’ın 16 Yasağı.

7. Ediz Bahtiyaroğlu (2 Numara – Eskişehirspor)

Şampiyonluk tükenmiş nefeslere Sinan’a Ediz’lere hediyemiz olacak.” İşte bu sözler Eskişehirspor taraftarının dudaklarından dökülen bu beste antremandan sonra kalp krizi geçirerek vefat eden oyuncuları Ediz Bahtiyaroğlu anısına yazıldı. Eskişehirspor‘un 2 numaralı stoperi Ediz karakteri ile sahada her ne kadar kendisini gösteremesede alnından akan o teri ile taraftarlarına hiç bir zaman sırtını döndürmedi.”Kademe hatası yapsaydın, kendi kalene gol atsaydın, her şeye razıydık biz Ediz harbiden bizi böyle bırakmasaydın” sözleri ile vefalarını gösteren Eskişehirspor taraftarları Ediz‘in hatırasını yaşatmaya devam ederken, vefatından sonra yönetim güzel bir jest yaparak Ediz‘den sonra gelen hiç bir oyuncuya 2 numaralı formanın verilmeyeceğini açıklayarak 2 numarayı emekli etti.

Ediz Bahtiyaroğlu – Eskişehirspor

8. Josef Sural (90 Numara – Alanyaspor)

29 Nisan 2019 tarihinde Kayserispor deplasmanı dönüşünde 7 Alanyaspor oyuncusunun kiraladığı özel bir minibüsün kaza yapması sonucunda içlerinde bulunan Josef Sural‘ın hayatını kaybettiği kazadan sonra, Alanyaspor Yönetim Kurulu 90 numaralı formayı emekli etme kararı aldı. Kulüp içerisinde hatırasının daim kalacağı, onu kalplerde yaşatarak yapmış olduğu bu jest ile futbol Dünya’sından takdir alan kulüp böylelikle 90 numaralı formayı ebedi olarak emekli etti.

Josef Sural – Alanyaspor

9. Javier Adelmar Zanetti (4 Numara – Inter)

Taraftarların ona ”El Capitano” adını verdiği Inter’in efsane futbolcusu Zanetti, 1995-2014 tarihleri arasında 4 numaralı formayı sırtında gurula taşıdı. 1999 yılında ayrıldı tarih olan 2014 yılına kadar takım kaptanlığını üstlenen Zanetti, savunmada ve hücümda her iki kanatta birden oynayabiliyordu. Hırsı, çalışkanlığı ve kulübe olan bağlılığı onu taraftarın gözünde bir ikon haline getirdi. Takımdan ayrıldıktan sonra onun yerine gelecek hiç kimse Zanetti gibi olmaz denilerek 4 numaralı forması emekli edildi.

Javier Zanetti – Inter

10. Taraftar (12 Numara / Borussia Dortmund – Boca Juniors – Fenerbahçe – Reading – Portsmouth Ve Daha Bir Çok Kulüp)

Yukarıda adı yazılan ve yazamadığımız bir çok kulüp, bu kulüpler taraftarlarını o kadar güzel onurlandırıyor ki, 12 numaralı formayı taraftara armağan ederek saygı gösteriyor. Futbol maçları ya da hangi spor dalı olursa olsun taraftar olmadan zevki çıkmaz. Destekleyen, sana gönül veren, bağların ölesiye kuvvetli olduğu yeri geldiğinde cefa çekilen taraftarlık. Bu kulüplerin emekli ettikleri 12 numara hepsinden fazla saygıyı hakediyor.

Taraftar

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz