ABD Hükümeti tarafından Çin’li teknoloji şirketi Huawei‘ye karşı alınan yaptırımların etkileri devam ediyor. Huawei‘ye bir darbede Facebook‘tan geldi. Facebook, Huawei ile ilişkilerini askıya aldığını duyurdu.

Facebook yetkilisi yaptığı açıklamada, “Halihazırda Huawei telefonları olan müşteriler uygulamaları kullanabilecek ve güncellemeleri alabilecekler. Ancak  yeni Huawei telefonlar, artık önceden yüklenmiş olan Facebook, WhatsApp ve Instagram uygulamalarına sahip olamayacak” ifadelerini kullandı.

Facebook, Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldı.

ABD Hükümeti İle Birlikte Teknoloji Devleri Huawei’ye Yaptırım Uyguladı.

ABD Hükümeti tarafından casusluk şuçlamasıyla hedefe alınan Huawei sert yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei ve 70 bağlı ortaklığını kara listeye eklediğini açıkladı. Bu kararla birlikte Huawei, hükümetin izni olmadan ABD şirketlerinden herhangi bir parça veya teknoloji satın alamayacağı açıklamasını yapmıştı.

Avrupa, ABD’nin uyguladığı bu yaptırımlara destek vermedi. Almanya, Fransa ve Hollanda kablosuz veri aktarım sistemi 5G altyapı çalışmalarını Huawei ile sürdürme kararını verdi.

Hangi ABD’li Şirketler Huawei’ye Yaptırım Uyguladı?

ABD Hükümeti tarafından başlatılan yaptırım uygulamalarına ABD’li şirketlerde destek vererek Huawei’ye darbe üstüne darbe vurmaya devam ettiler. Peki hangi ABD’li şirketler bu yaptırıma destek verdi?

GOOGLE
Google ilk olmak üzere Huawei ile ilişkilerini askıya aldığını açıklayarak, Android OS sisteminin yeni çıkacak telefonlarda bulunmayacağını açıklamıştı. İşletim sistemi desteğini kesen Google yaptırım konusunda öncü davranan şirket olmuştu.

VODAFONE ve EE
İngiltere’nin lider telekomünikasyon şirketlerinden olan EE ve Vodafone, 5G lansmanında duyuracakları Huawei projelerini iptal ettiklerini açıklayarak ilişkilerini askıya aldıklarını açıklamıştı.

MICROSOFT
Huawei’nin üretmiş olduğu dizüstü bilgisayarlar olan, Matebook X Pro ve Huawei  MateBook D ürünleri Microsoft, Online Mağazasından kaldırmıştı. Microsof yetkilileri, Windows lisanslarının iptal edilip edilmeyeceği yönündeki sorulara ise cevap vermeyerek sessiz kalmayı tercih ettiler.

INTEL, QUALCOMM ve BROADCOM
Google’ın kararından sonra üç büyük işlemci üretici olan Intel, Qualcomm ve Broadcom, Huawei ile olan ilişkilerini askıya alma kararı almıştı. Hükümetin yasaklarını takip eden üç büyük şirket teslimatların durdurulduğunu açıklamıştı.

Huawei artık telefonlarında MicroSD kart kullanamayacak!

Huawei Artık MicroSD Kart Kullanamayacak!

ABD’li şirketlerin bir bir Huawei’ye karşı uyguladığı yaptırımlar doğrultusunda çok büyük darbe alan Çin’li teknoloji şirketi, Uluslararası yaptırımlara da doğrudan maruz kalıyor. ABD’nin aldığı kararlar doğrultusunda uluslararası uygulamalara maruz kalan şirket artık telefonlarında MicroSD kart kullanamayacak.

Bunun nedeni ise, SD Association Kaliforniya’da kurulduğu için söz konusu durum doğrudan Huawei’yi etkiliyor. ABD’nin Huawei’ye karşı uyguladığı yasaklar direkt olarak SD Birliği’ni de etkiliyor. ABD, Huawei yaptırımlarını sonlandırana kadar Huawei telefonlarda SD kart yuvası göremeyeceğiz.

Bilgiforum.org‘u teknoloji bölümünden takip etmeyi unutmayın.

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz