Yemek yemenin olduğu gibi içki içmenin de belli kuralları vardır. Bir davette isek yada bir davet veriyorsak bu konuda titiz davranmamız gerektiğini unutmamalıyız. Hangi yemek ile hangi içki tüketilmeli sorusuna açıklık getiriyoruz.

Yemek sırasında içilecek içkiler bellidir. Bira da yemek sırasında içilen içkilerdendir. Ayrıca, çeşitli ülkelerin kendilerine özgü içecekleride vardır. Yurdumuzda yemek sırasında en çok içilen içki olarak rakı başta gelmektedir.

Ancak rakı yada bira içmenin kuralları belli birkaç noktada toplandığı halde, şarap içmek pek çok ayrıntı taşımaktadır. Şarap içmek apayrı bir kültürdür.

Hangi Yemek İle Hangi İçki İyi Gider?

Şarap ve Yemek Uyumu.

Beyaz et-beyaz şarap, kırmızı et-kırmızı şarap her zaman doğru değildir! Yemek ile içeceğin aroma yoğunlukları uyuşmalıdır. Mesela aromatik yiyecekler ile aromatik olan Ale tarzı biralar daha uyumlu olurlar.

İçeceğin alkol miktarı arttıkça, yemeğin de kuvveti artmalıdır (yüksek alkollü Porto şarabı ile küflü, kremamsı peynir, viski, rakı ile baharatlı kebap gibi).

Yemeğin keskinliği arttıkça, içeceğin de keskinliği artmalıdır (domates ve limonlu yemekler ile keskin beyaz şaraplar veya Chianti veya Rioja kırmızı).

Yağlı ve zengin yemeklerle keskin veya dolgun bir içecek seçilmelidir. Yağlı yemekle kolanın uyumu gibi.
Şaraplar; beyazdan kırmızıya, gençten yıllanmışa, tüm içecekler de hafiften kuvvetliye doğru içilmelidir. Yemek şaraptaki bazı tatları abartabilir: ceviz tanenli olduğundan tanenli bir şarapla yendiğinde şarabın aşırı tanenli olarak algılanmasına neden olabilir. Yemek bir şarabın karakteristiğini azaltabilir: protein taneni azalttığından tanik bir şarapla bir t-bone steak çok uyumludur. Yemeğin veya içeceğin aroma yoğun olması durumunda diğerinin yalın tadını tamamen yok edip, algılanmaz hale getirebilir. Ne şarapta ne de yemekte olan tatlar yanlış uyum durumunda ortaya çıkabilir. Haşlanmış tavuk beraberinde kırmızı bir Bordeaux şarabı metalik bir tat yaratır. Enginar, avokado, bol limon suyu veya sirke, yoğurt, çok yağlı beyaz peynir, şarapla uyumda potansiyel problemdir.

Şarap kültürüne detaylı bakacak olursak eğer şöyle bir liste sıralayabiliriz.

-MEZELERLE
Hafif, körpe, diri beyaz şaraplar: Sauvignon Blanc, Pinot Grigio.

-MAKARNALARLA
Hafif beyaz ve kırmızı şaraplar:
Domates ağırlıklı soslu makarnalarla: Sauvignon Blanc, Pinot Grigio gibi diri asiditeli beyazlar, hafif Rose’lar.

-BALIK VE KREMA SOSLU BEYAZ ETLERLE
Dolgunca beyaz şaraplar: Chardonnay.

-KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİYLE
Dolgunca beyaz şaraplar ve şampanya: Chardonnay, şampanya olarak Chablis.

-AV ETLERİYLE
Zarif ve nüanslı şaraplar: Öküzgözü (gövdeli stilde), Pinot Noir (Burgonya kırmızı).

-SIĞIR VE DANA ETLERİ, BAHARAT SOSLU ETLER VE KEBAPLARLA
Kuvvetli, dolgun, baharlı kırmızı şaraplar: Şiraz, Cabernet Sauvignon, Bordo, Piemonte şarapları (Barolo ve Barbaresco).

Kaynak : http://www.adcogida.com.tr/SarapYemekUyumu.aspx

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmeyi Unutmayın.

Facebook
Instagram
Twitter

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz