Yapılan İslamilik Endeksi Listesine göre ilk 40 ülke arasında müslüman ülke bulunmaması oldukça üzücü bir durum olarak göze çarpıyor. Türkiye listede kendisine 95. sırada yer bulurken, müslüman ülkeler arasında sıralamanın en başına yakın ülke olarak Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kendisine 45. sırada yer bulmuş durumda!

İslamilik Endeksi Nedir?

İslamilik Endeksi, ABD George Washington Üniversitesi‘nde ki iki akademisyen tarafından 2010 yılında başlatılanHow Islamic are Islamic Countries?” Türkçesi “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?” başlıklı araştırma makaleleri üzerinden İslam Ülkelerinin inançlarına göre ne kadar islami olduğunu bu araştırma üzerinden anlatmaya çalıştıkları bir rapor. Bu araştırma konusunda; Rehman ve Askari, Kuran-ı Kerim’de ilgili ayetler ve Hz. Muhammed’in yaşamı, uygulamaları ve sözlerini referans olarak kabul eden akademisyenler bu doğrultuda bir indeks oluşturdular.

Çalışmaların sonucu olarak; “ekonomi, hukuk ve yönetim, insan hakları ve siyasi haklar ve uluslararası ilişkiler” olmak üzere 4 alt daldan oluşan bir İslamilik Endeksi ortaya koydular.

Her yıl belirtilen bu referanslara göre açıklanan İslamilik Endeksi sadece müslüman ülkeleri kapsamıyor. Araştırma kapsamına alınan diğer ülkelerin müslüman ülkeler ile karşılaştırması yapılarak bir liste oluşturuluyor.

Rapora Göre İlk Sıra: Yeni Zellanda’nın.

Bu durumda en islami ülke Yeni Zellanda dememiz yanlış olmaz. Nüfusunun %55.6’sı Hristiyan olan bir ülke İslam Endeksi Listesinde sıralamanın en başında yer alıyor.

Nasıl mı?
Araştırmaya konu olan “ekonomi, hukuk ve yönetim, insan hakları ve siyasi haklar ve uluslararası ilişkiler” alt dallarının her birinde sağlanan etkinlik, istikrar ve izlenen politika doğrultusunda Yeni Zellanda standartların gerekliliğini sağlayarak 1. sırada yer bulmuş durumda.
Aslında bu duruma en etken olan tutum 15 Mart 2019’da yaşanan Cami saldırısında iyi niyetli ve yapıcı bir yaklaşım sergilemeleri. Yeni Zellanda Hükümeti’nin yaşanan silahlı Cami saldırılarından sonra anayasal politikalarını değiştirerek müslümanlar için daha yapıcı bir yol sergilemeleri ve gerek sosyal medya üzerinden gerekse resmi açıklamalar ile tüm kesimlere karşı yapıcı ve iyi niyetli yaklaşmaları değerlendirme kriterlerinde puanlarının yükselmesini sağladı diyebiliriz.

Türkiye Genel Endekste 95. Sırada!

Türkiye ise genel indekste 95. sırada listede yer alıyor. İslamilik Endeksi 4 farklı indeksin bileşiminden oluşuyor, bunlar “ekonomi, hukuk ve yönetim, insan hakları ve siyasi haklar ve uluslararası ilişkiler”. Türkiye’nin İslamilikte en güçlü olduğu alan ekonomi. Ekonomi indeksinde 70. sıradayken, en zayıf olduğu uluslararası ilişkilerde 153 ülke arasında 148 sırada. İnsan hakları ve siyasi haklar sıralamasında da Türkiye listede 100. sırada bulunuyor.

İslamilik Endeksi Sıralamasında Yer Alan Tüm Ülkeleri Aşağıda Bulabilirsiniz.

*Müslüman Ülkeler tabloda yeşil renkte gösterilmiştir.

Tablonun kullanıldığı kaynak : http://islamicity-index.org/wp/latest-indices-2018/

Daha fazlası için Gündem‘e bakmayı unutmayın.

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz