”Konstantiniyye” ve ya ”Konstantinopolis” bir çok farklı kültüre ve inanca ev sahipliği yapan, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan Jeopolitik konumu ile tarih boyunca tüm imparatorlukların hayalinde olan İstanbul. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından fethedildikten sonra Osmanlı İmparatorluğu’na Başkentlik yapan İstanbul’a Osmanlı öncesinde; Haçlı Seferleri haricinde, Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu egemen olmuştur. Tarihi ile, konumu ile, zengin olanaklar sunan İstanbul’a Cumhuriyet dönemine kadar ”Konstantiniyye” denilmeye devam edilmiştir.
İstanbul’un tarihine ve adını nasıl aldığına birlikte bakalım.

İstanbul’un Tarihi

İstanbul’un yerleşik tarihi 300 bin yıl, kent tarihi 3 bin yıl, başkentlik tarihi ise 1.600 yıla kadar uzanan bir şehirdir. 1204 – 1261 yılları arasında Haçlı Ordusu’nun egemenliği haricinde, 330 yılından 1923 yılına kadar sırası ile Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalan ”Konstantiniyye” Türkiye Cumhuriyeti kurulana kadar bu isimle anılmaya devam etmiştir.

Bilgisiz kalmayın diye Bilgiforum.org sizinle. İçerik, öneri ve her türlü iletişim için bizleri sosyal medyadan takip edebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Facebook, Instagram ve Twitter‘dan bize ulaşabilirsiniz.

İstanbul Adını Nasıl Aldı?

1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet dönemine kadar ”Konstantiniyye” adı kullanılmaya devam etti. Hatta Osmanlı Döneminde Fatih Sultan Mehmed Han’dan Sultan Vahdettin’e kadar olan hüküm zamanlarında basılan paraların üstünde ”Konstantinyye” yazmaktaydı.

1327 Yılına Ait Osmanlı Parası (Üzerinde Konstantinyye Yazıyor)

İstanbul’un sırasıyla aldığı isimler ise şu şekilde karşımıza geliyor : Byzantion, Augusta Antonina, Nova Roma, Konstantinopolis, Konstantiniyye ve günümüzde ki İstanbul isimleridir.

Byzantion:
Byzantion, İstanbul’un bilinen ilk adıdır. M.Ö. 667’de Antik Yunanistan’daki Megara kent devleti’nden gelen Dorlu Yunanlı yerleşimciler bu topraklarda kurdukları koloniye Kralları Byzantas‘ın adını vermişlerdir.

Augusta Antonina:
İstanbul’un Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından oğlu Antonius’un şerefine koyduğu kentin kısa süreli adıdır.

Nova Roma:
M.S. 330 yılında Roma İmparatoru I. Konstantin İstanbul’u Roma İmparatorluğu’nun başkenti ilan edilince, kente Latince “Yeni Roma” anlamına gelen Nova Roma adını koydu.

Konstantinopolis:
M.S. 337’de İmparator I. Konstantin’in ölümüyle kentin adı, onun şerefine “Konstantin’in kenti” anlamına gelen Konstantinopolis’e çevrildi.

Konstantiniyye:
Kostantiniyye Konstantinopolis’in Arapça şeklidir. İslam dünyasında en bilinen ve en çok kullanılan adıdır. Yunanca’da “Konstantin’in kenti” anlamına gelen Konstantinopolis, Kostantiniyye Arapça’da “Konstantin’in yeri” anlamına gelmektedir. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed’in fethi sonrasında bu adı almıştır.
Ancak, bazı dönemlerde Osmanlı yetkilileri kent için: Dersaadet (Arapça:”Mutluluk Kapısı”), Derâliye (Arapça: “Yüce Kapı”), Bâb-ı Âli (Arapça: “Yüce Kapı”), Pâyitaht (Farsça: “Tahtın Ayağı” veya “Başkent”) ve Asitane (Farsça: “Devletin Eşiği”) adlarını kullandılar.

İstanbul:
Osmanlılar, Romalılar devrinde kullanılan Istinpol/lstinpolis, Estanbol, istinbolin, Stinboli, Sitanbul isimlerinin telaffuz değişmesi olarak kullanılan ve daha sonra eklenen “i” sesi ile İstanbul ismini kullanmışlardır. Daha sonra ise Hilâfet merkezi manasına Islâmbol ismini vermişlerdir. Zamanla, Türkçeye geçişi İstanbul olmuştur.

Atatürk’ün İstanbul Adını Dünya’ya Kabul Ettirmesi!

Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyeti ilan ettikten sonra Konstantiniyye adı kullanılmaya devam etti. Ta ki 28 Mart 1930’a kadar. Bu değişime ilk adım 3 Ocak 1929 yılında PTT Genel Müdürlüğünce atıldı. Bundan sonra gelecek mektuplarda Constantinapolis(Costantinople), Konstantinyye gibi adres bilgisi ile gelen mektuplar Türk Posta İdarecileri tarafından geri gönderilecekti. 3 Ocak 1929 yılında yayımlanan genelge ile ”bundan sonra Constantinople yerine İstanbul adının kullanılması gerektiğini resmen bildirmiştir.”

28 Mart 1930 tarihinde kabul edilen yasa ile Mustafa Kemal Atatürk’ün öneri olarak sunduğu İstanbul adının mecliste kabul edilmesi ile birlikte şehrin adı resmen İstanbul olarak değişti. Bu tarihten itibaren Türk Devleti yabancı ülkelerden Türk şehirleri için Türkçe adlarını kullanmalarını resmen talep etti. Türk Posta İdaresi Angora veya Constatinople olarak adreslenmiş mektupları Ankara ve İstanbul’a ulaştırmadı.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/istanbulun-ismi-nereden-geliyor-iste-istanbulun-tarihsel-gelisimi-2314441/
(Bir takım bilgiler Sözcü Gazetesi’nin haberinden içerik bilgilerini tamamlamak ve doğruluğunu teyit etmek amaçlı araştırmak amacı ile kullanılmıştır.)

Comments

0 comments

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz