206 ülke arasında sonu ” istanile biten 18 ülke var.

Afganistan, Bulgaristan, Doğu Türkistan, Ermenistan, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Sırbistan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Türkmenistan, Yunanistan . . .

Bunlardan sadece 9 tanesi Türk ve ya Müslüman olan ülkeler. Afganistan, Doğu Türkistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Tacikistan ve Türkmenistan.

Bu ülkelerin sonu ”-istan” eki ile bitiyor. Kelimenin kaynağı Farsça kökenli bir son ektir. O toplumun bulunduğu yer anlamını taşır. Bu ülkelerin sonun ”-istan” son eki ile bitmesi, Osmanlı İmparatorluğu‘nun bölgeyi fethetdikten sonra o bölgede kimlerin yaşadağını belirtmesi adına verilmiş bir ek olmasıdır. Kelime aslında ”Müslüman-Türk” özünü barındırıyor. Doğu’da kalan ülkelerde bu eki alanlar zaten Türk ülkeleri olduğu için bağımsızlıklarında ”-istan” ekini almışlardır.

-İstan son eki ile biten kelimelerin İngilizce ve Türkçe karşılıkları. Neden birçok ülkenin sonu İngiliz dilinde -istan (-stan) ile bitmiyor?

İstan – Stan
Türkçeİngilizce
Afganistan Afghanistan
BulgaristanBulgaria
Doğu TürkistanEast Turkestan
ErmenistanArmenia
GürcistanGeorgia
HırvatistanCroatia
HindistanIndia
KazakistanKazakhstan
KırgızistanKyrgyzstan
MacaristanHungary
MoğolistanMongolia
ÖzbekistanUzbekistan
PakistanPakistan
SırbistanSerbia
Suudi ArabistanSaudi Arabia
Tacikistan Tajikistan
TürkmenistanTurkmenistan
YunanistanGreece
Türkçe – İngilizce

Türk ülkelerinin tamamı, İslam ülkeleri arasında ise sadece Suudi Arabistan dışında ülke isimlerinin İngilizce yazılışı ve okunuşu aynı. Türk ve İslam olmayan ülke isimlerinin yazılışı ve okunuşu İngilizce’de farklı. Türk kökenli ülkeler Osmanlı İmparatorluğu zamanında adlandırılmış ”-istan” ile biten ülke isimlerini kullanmaya devam ediyorlar.

”Stan” kelimesinin İngilizce karşılığı ”yurt” anlamına geliyor. Fakat bu kelime sokak jargonuna döküldüğü taktirde anlamı farklı yönlere kayıyor. Jargonda ”kirli – geri kalmış” anlamlarını ifade etmekte. Türk-İslam ülkelerinden birçoğu bu konu üzerinde kampanya başlatmışlardır. ”-istan” son ekini ”-eli” son eki ile değiştirmek istemişlerdir.

Bu içerik konusu sadece ”-istan” son eki ile biten ülkeleri içermektedir. Diğer Türk ülkeleri ”Azerbaycan” gibi içerik konusuna ilişkin olmadığı için listede yer almamaktadır.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmeyi Unutmayın.

Facebook
Instagram
Twitter

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz