Regresyon Nedir? sorumuza iki anadal altında cevap vermemiz mümkündür. Regresyon asıl kaynak olarak istatistik dalının bir parçası olsada psikoloji dalında da bir çözüm yöntemi olarak kullanılıyor.

Regresyon; iki değişken arasında ki ilişkiyi tanımlamak için kullanılır. Bir değişkenin davranışının model olarak tahmin edilmesidir. Regresyon’u kısaca şu şekilde açıklayabiliriz; örn: ”X değişkeninin Y bağımsız değişkenine matematiksel bir ifade ile bağomlı olması hali.” Bağımsız değişken sebep, bağımlı değişken ise sonuç olarak tanımlanabilir.
Yani bu durumda Regresyon Analizi’nin psikoloji dalında kullanılması gayet normal. Çünkü sebepleri araştırarak sonuca ulaşması gereken davranışlar inceleniyor.

Bir başka deyişle Regresyon kavramı için ”geriye gitmek” ifadesinide kullanabiliriz.
Sizlere ilk olarak anadalı olan İstatistik üzerinde Regresyon kavramından bahsedeceğim, sonrasında ise Psikoloji dalına geçerek kendi şifrenizi nasıl çözeceğinizden bahsedeceğim. Buyurun geçelim.

İstatistik Biliminde Regresyon Kavramı ve Analizi

Regresyon Analizi, istatistik dalının en temel alanlarından birisidir. Portföy yönetimi gibi alanlarda ve çeşitli sebep-sonuç kavramlarını ilişkilendirme açısında bu analiz türüne hakim olmak gereklidir.

Regresyon iki değişken arasındaki ilişkiyi tanımlamak için kullanılır. Fakat Regresyon Analizi’nin diğer analizlere göre en önemli farkı sebep-sonuç ilişkisine bakarken geçmişe dönük verileri inceleyerek geleceğe yönelik tahminde bulunmasıdır. Regresyon Analizi ile bir çok farklı alanda sebep-sonuç ilişkisi araştırması yapmak mümkündür. Örneğin; hisse senedi fiyatları, ürün satış rakamları, eğitim programının sonucuna yönelik tahminlerde bulunmak için kullanılabilir. Sosyal medya üzerinde bilgi tahmini için örneğin bir facebook, instagram, twitter gibi sayfalarda kitleler üzerinden geleceğe yönelik tahmin yapmak için bile kullanılabilir.

Çok değişkenli durumlarda bağımlı değişkene etki eden diğer değişkenler sabit kabul edilerek (Ceteris Paribus şeklinde) hesaplama yapılmaktadır. Bu değişkenlerin bağımlı değişkeni nasıl etkilediği bir katsayı ile belirlenmektedir. Bu kaysayıya ise değişkenin regreson katsayısı denir ve bağlılığın derecesini gösterir. Önemli olan etkileyen ile etkilenen arasında bir sebep sonuç ilişkisi bulunmasıdır.

Regresyon Analizi ile, çalışılan süre ile alınan not arasında, ya da yine eğitimden yola çıkarak örnek vereceksek öğrencinin devamsızlık gün sayısı ile başarı notu arasında bir bağlantı kurulabilir. Ardaki ilişkiyi sayısal olarak ortaya koyduktan sonra, devamsızlığı bilinen bir öğrencinin başarı durumu, ya da başarı durumu bilinen bir öğrencinin devamsızlık durumu tahmin edilebilmektedir. Tabi iki ölçümün de niceliklsel ölçü olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse veri tablosuna en uygun fonksiyonu bulma işine Regresyon Analizi deniliyor.

Psikoloji Biliminde Regresyon (Geçmişe Dönmek)

Psikiloji biliminde Regresyon kavramını ele aldığımız zaman bir terapi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Hani bahsetmiştik ya regresyonun sebep-sonuç ilişkilerini geriye dönük verilerle inceleyen bilim dalı olduğundan, işte bu araştırma yönetimi de psikolojik olarak hayatımızda karşılaştığımız, sürekli kendimize neden diye sorduğumuz soruların cevabını geriye dönerek bulan bir yöntem ile cevaplandırıyor.

Hayal kırıklıkları, kayıplar, sağlık sorunları, maddi zorluklar. Bunlar ve bunlar gibi daha birçok olumsuz duygu. Bize faydalı değilmiş gibi gözüken bu duygular, aslında şu an aynaya baktığımızda gördüğümüz benliğimizin oluşumunda büyük rol kaydeden oluşumlar. Bu oluşumun zaman dilimi sanmayın ki sadece iş hayatına adım attığınız ilk gün ya da eğitim öğretim hayatınızın başladığı stres dolu yıllar. Hayatınızda süregelen bir takım keyifsiz duyguları yaşamanızın sebebi çocukluğunuza da dayanıyor olabilir.

Bu yöntem genellikle kendi kendinize soracağınız sorularla bir cevap bulmada en azından bir fikir elde etmenizde yardımcı olabilir. Fakat bunu bir psikolojik seans olarak düşünüp bir uzman tarafından dinlenmeniz ve doğru yönlendirilmeniz sizin açınızdan daha kesin ve net cevaplara ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

Tam Olarak Nasıl Mümkün?

Regresyon, kelime olarak “geriye gitmek” anlamına gelir. Regresyon çalışmasında, danışanın var olan ve çözmek istediği sorunla ilgili, o sorunun kaynağına (bilinçdışı kayıtlarına) gidip konu üzerinde çalışmalar yapılır. O zaman diliminde aslında “ne olduğunu” şu anki bilinçli haliniz ile görülebilir. Bu sayede, hem gerçekte ne olmuş bu anlaşılır. Veremediğiniz tepkileri verebilir,dağılmış olan “yaşam enerjinizi” bütünleştirebilirsiniz. Geçmişi değiştiremeyeceğiniz için, yaptığınız bu çalışma ile “algınızı” değiştirebilirsiniz.

Çok basit bir şekilde örneklendirmek gerekirse; diyelim ki kendinizi günümüz yaşantısında dışlanmış hissediyorsunuz. Aksine etrafınız tarafında da çok seviliyorsunuz. Ama bu his içinize yer etmiş bir kere. İşte seans sırasında dışlanmışlık duygusunun temelde yatan nedeni bulunuyor. Bir de bakıyorsunuz ki bu dışlanmışlık duygusunun temel nedeni, ilk okulda arkadaşlarınız tarafından oyuna dahil edilmeyişiniz çıkıyor.

Ve unutmayın Regresyon tamamen bir tamamlayıcı çalışmadır. Size neden sorularını sorarak geçmişinizde yaşadığınız olayları gün yüzüne çıkartır ve size bir sonuç sunar. Geriye dönemezsiniz ama bu çıkarılan sonuç doğrultusunda kendinize yeni bir yol çizebilirsiniz.

Kaynak : http://mustafaakca.com/regresyon-analizi-nedir/
https://www.trendus.com/kendi-sifrenizi-regresyon-ile-cozun-34986

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz