*Sizlere yazımızın sonunda 3 haftalık bir diyet listesi armağan ediyoruz. Bonus. 🙂

Sağlıklı ve etkili bir diyet yaparak formunu korumayı kim istemez ki? Diyet yapmanın birinci önceliği vücudumuza zarar vermemektir. Aldığınız besinleri kısarak, gün içi öğünleri azaltarak, karnınızı aç bırakarak sadece kendinize eziyet etmiş oluyorsunuz. Bu uygulamayı da sürekli bir halde yapmak imkansız zaten.

Şimdi etkili ve sağlıklı bir diyet listesi nasıl olmalı, hangi besinler kullanılmamalı bunlardan bahsedelim.

*Önemli olan bir diğer konu ise bol su tüketimidir. Aklınıza geldikçe boş kaldıkça her an su içmekten zarar gelmez. Faydası çoktur.

Öncelikle yasaklara değinerek başlayalım. . .

Bizleri sosyal medyadan takip ederek destek olabilirsiniz. En güncel ve faydalı bilgiler Bilgiforum.org‘da

Facebook

Instagram

Twitter

Diyet Yaparken Bu Besinleri Kullanmayın!

Öncelikle unutmayın diyet yapan her insan cezalı değildir. Her ne kadar zarar gelmez dediğimiz onlarca besinin aslında diyete olumsuz etkisi olduğunu unutmayın. Nedir bu yasaklı besinler.

Limon, havuç, mısır, patates, nar ekşisi, turşu, şeker. YASAK!

Yasak dediysek tamamen hayatınızdan çıkarın demiyoruz, haftada bir de olsa abartmadan tadına bakabilirsiniz. Ama özellikle salata içerisinde kullanmamaya dikkat ediniz.

Yasak Değil, Ödül Besinleri.

Diyet yaparken her şey yasak olacak diye bir şey yok. Kendinize ödül vermeniz lazım. Tabi bunları abartmamak şartı ile. Tatlı da yiyebilirsiniz, iskender de. Sadece haftada kendinize bir ödül günü belirleyin ve 1 porsiyon olarak kendinize ödül verin. Dikkat lütfen ödül gününde mesela iskender yediyseniz tatlı yemeyin. Her ödül gününde 1 yiyecek olacak şekilde ve 1 porsiyon olacak şekilde kendi planınızı yapın.

Günde bir yada iki adet olmak koşulu ile Türk Kahvesi keyfinden de mahrum kalmayın lütfen. 🙂

Gün İçinde Programınız Nasıl Olmalı?

Gelelim şimdi istikrarın ve iradenin en önemli olduğu noktaya. Sürekliliğin önemli olduğu gün içi programa.

Gün içerisinde kesinlikle öğün azaltmak gibi bir düşünceniz olmasın. Çok öğünlü bir programa hazır olun ve ön yargılarınızı yıkın! Gün içerisinde bolca şekersiz çay içebilirsiniz, ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi Türk Kahvesi günde 2 defayı geçmesin.

Sabah.

Çalışıyorsanız eğer sabah kalkış saatinize göre bir saat belirleyin ”örn: Sabah saat 08:00”. Çalışmıyorsanız biraz erken kalkmaya özen gösterin ve saat 09:00’ı geçirmemeye dikkat edin. Sabahları şekersiz bir çay ile beraber, 1 adet olmak şartı ile ”1 tam buğday ekmek arası sandviç / 1 yağsız tost / 1 peynirli poğaça / 1 simit+peynir” şeçeneklerinden bir tanesi seçerek güne başlayabilirsiniz.

Sabah Ara Öğün.

Kahvaltı saatinizi belirlediniz ve kahvaltınızı yaptınız, tam 2 saat sonra ara öğüne geçiyoruz. Unutmayın tam 2 saat sonra. Ara öğünde çok bir şey yemeyeceksiniz, atıştırmalık metabolizmanıza yardımcı olacak besinleri tüketmeniz gerekli. Bunun için ”3 kuru kayısı / 1 ceviz / 5 badem / 1 elma / 1 incir / 3 erik / 2 kayısı / 200 Ml. Süt / 1 ayran / 1 meyveli yoğurt” seçeneklerinden birisini seçerek öğünü tamamlayabilirsiniz. Seçenekleri değiştirirek metabolizmanızı şaşırtabilirsiniz, bu sayde daha etkili ve verimli bir diyet elde etmiş olursunuz.

Öğle.

Öğle yemeği için çalışanları da düşünerek, çalışma ortamınızda çıkan yemeklerden ayırım yapmadan tüketebilirsiniz. Aynı durum evde olanlar için de geçerli. Hali hazırda bulunan yemekleri tüketebilirsiniz. Şimdi gelelim nasıl tüketeceğinize.
1 tabak ”sebze / et / bakliyat” yemeklerinden birisini seçiyorsunuz.
1 kepçe çorba.
6 yemek kaşığı ”pilav / makarna ya da 1 dilim börek.
Yoğurt ya da az salata.
1 dilim tam buğday ekmek.

Bu şekilde öğle yemeniğini tamamlamış oluyoruz.

Öğle Ara Öğün.

Öğle yemeğinden 2 – 3 saat sonra atıştırmalık olarak açlığınızı bastırmak amaçlı ”1 adet meyve / 3 erik / 1 incir / 1 mandalina / 10 adet üzüm / 3 adet kuru kayısı / meyveli yoğurt” seçenkelerinden birisini seçerek ara öğünü tamamlayabilirsiniz.

Akşam.

Akşam yemeğinde çalışanlar için eve geliş saatinize göre kendinize bir saat beliryebilirsiniz ama genel olarak 19:30 ideal bir saattir. Akşam yemeği için;
5 yemek kaşığı ”et / tavuk / hindi” sote; ya da 5 yemek kaşığı ana yemek; ya da 6 kaşık etsiz sebze yemeği; ya da ”2 baget / 1 but / 1 parça göğüs / 3 köfte (150 gr.) / 5 kaşık kavurma” seçenkelerinden sadece birisini seçmelisiniz.
1 kepçe çorba.
1 kase salata (yasaklara dikkat ederek); ya da 1 kase cacık.

Akşam yemeğini bu çeşitli seçenekler arasından istediğiniz bir tanesi seçerek tamamlayabilirsiniz.
* ÖNEMLİ – ” / ” ifadesi ”ya da” anlamına gelmektedir. Toplu bir seçenek olarak algılamayınız!

Gün Sonu.

Saat 21:00’da bu saati geçirmemeye özen göstermelisiniz, bu saatten sonra vücudunuza giren hiçbir besin yakılmayacaktır ve size kilo olarak dönecektir.
Gün sonu kapanışı 1 kase tarçınlı yoğurt ile yaparak günü bitiriyoruz.

Sağlıklı ve etkili bir diyete başlamız oldunuz. 🙂

BONUS! Diyet Listesi.

Diyet Listesi.

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz