Türkiye artık neredeyse hergüne zam haberi ile uyanıyor. Seçimlerin ardından bir bir açıklanan zam haberleri tepkilerin odağında!

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), artan yaş çay ürün, işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya zam yapma kararı aldı. 25 Haziran’da ÇAYKUR Yönetim Kurulu’nun aldığı karar ile kuru çaya %15 zam yapıldı.

Çay zammının ardından şekere de zam yapıldığı bilgisi geldi. Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. yaptığı açıklamada şekere %16 zam yapıldığını belirtti. O açıklama şu şekildeydi;
”50 Kg’lık polipropilen torbalarda ambalajlı kristal şekerin fabrika çıkışı satış fiyatı, 25.06.2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere %16 artırılarak (KDV hariç) 3,57 TL/Kg olarak yeniden tespit edilmiştir. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur.”

Fakat zamlar sadece çay ve şeker ile kalmadı!

Motorin ve Elektriğe Zam Geldi. Doğalgaz Zammı Yakında!

25 Haziran’da motorine 0,23 kuruş zam geldi. Bu zammın 0,22 kuruşu pompa fiyatlarına yansıtılırken, kalan 0,01 kuruş işe vergi bütçesinden karşılanacak.

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl ise durumu twitter aracılığı ile şu şekilde özetledi.

Elektriğe Yüzde 14,88 Zam!

EPDK‘nın aldığı karar sonrası, 1 Temmuz itibari ile geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 14,88 oranında zam yapıldığı açıklandı.

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK), zam için gerekçe olarak enerji şirketlerinin artan maliyetlerini gösterdi. Kamu ve özel sektör kuruluşlarının maliyet artışları ile ilgili talepleri değerlendiren EPDK, toplantı sonucunda, artan maliyetlerden ötürü zam kararı aldığını açıkladı.

DOĞALGAZ İÇİN ZAM YOLDA!

Zamların birer birer açıklanmasının ardından gözler BOTAŞ’a çevrildi. BOTAŞ 30 Haziran’a kadar 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak zam fiyatlarına karar verecek.

Yapılan zamların ardından doğalgazda da çift haneli zam görmek olası bir durum haline geldi.

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz