Sigarayı bırakmaktan çok, sigarayı bırakmaya karar verme aşaması en zorlu süreçtir. Sigara içenler bıraktıkları zaman girecekleri ”yoksunluk döneminden” endişe duyarlar. Sigaranın vücuda verdiği zararlar ölümlerde en çok rol alan durumların başında geliyor.

Dünyada ölen her 4 kişiden birisi sigaraya bağlı nedenlerden hayatlarını kaybediyor. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35’i, kadınlarda ise yüzde 15’inin nedeni sigara. Akciğer kanserine bağlı ölümlerin ise yüzde 90’ının temelinde tütün kullanımı etkili oluyor.

Sigara uzun vadede vücuda zarar verirken, günlük yaşamda fiziksel olarakta zorluk yaşatan etkenlerdendir. Peki sigarayı bıraktıktan sonra vücut nasıl bir değişime giriyor?

Kan basıncı ve tansiyon normalleşmeye başlıyor.

Sigarayı bırakmaya karar verip, son sigarayı içtikten 20 dakika sonra kan basıncı ve nabız normalleşmeye başlıyor ve düzenli ritmine dönüyor.

Tansiyon

Kandaki oksijen seviyesi normale döner.

Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra vücuttaki karbonmonoksit ve kandaki oksijen seviyeleri nötr-alize etkisine girerek normal seviyelerine dönmeye başlar. Kalp krizi geçirme riskini azaltır.

Oksijen

Kalp krizi riski minimum seviyeye düşer.

Sigarayı bıraktıktan sonra geçen her gün kalp krizi riskinde düşüşe neden olacaktır. Vücut kendisini temizlemeye başlayarak sigaranın etkisinden arınma sürecine girecektir. 15 yıl sonra hiç sigara içmeyen biri ile kalp krizi riski aynı seviyeye ulaşacaktır.

Kalp Krizi

Akciğerlerin durumu ve Akciğer kanseri.

1 ile 9 ay arasında geçen süreçte öksürük, nefes darlığı ve sinüs problemleri önemli ölçüde azalma gösterecek ve sigara içmeye başlamadan önceki durumunuza kavuşacaksınız. Akciğer üzerinde bulunan tüycükler yeniden oluşmaya başlayarak akciğerlerin temizliğini sağlayacak ve enfeksiyon riskini azaltacak. 10 yılın sonunda akciğer kanseri riski sigara içmeyenlerin karşılacağı risk ile aynı seviyeye gelecek.

Akciğer Kanseri

Dolaşım sistemi normalleşmeye başlayacak.

Tütün kullanımını bırakmaya karar verdikten 2 – 3 hafta arasında ciğerlerin işlevselliği yüzde 30 oranında artar. Kan dolaşımı artar ve nefes alış-verişlerinde daha uzun soluklu aksiyonlarda bulunmak sizin adınıza daha kolay duruma gelir.

Dolaşim Sistemi

Tat ve koku alma duyularını tekrar kazanırsınız.

Tütün ve tütün ürünleri kullanımı, duyu organlarında algılamayı azaltma özelliği sahiptir. Tütün ürünleri kullanımını bıraktıktan 48 saat sonra, sinir uçları büyüyecek ve tat, koku alma duyularının gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu sayde su içerken bile gerçek tadına erişme hazzını yakalamış olacaksınız.

Tat ve Koku Alma Duyuları

Bizi Sosyal Medyadan Takip Etmeyi Unutmayın.

Facebook
Instagram
Twitter

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz