Günümüzde eğitim sisteminin sosyal medya ve dijital platformlar çerçevesinde paralel olarak değiştiğini görebiliyoruz. Öyle ki çoğu üniversite dijital medya sektöründe öğrencilerine destek ve eğitim bile veriyor.

Bu haberimizde ise Endonezya’da bir devlet üniversitesinin kabul şartı herkesi şaşırttı. Üniversiteye kabul edilmek için YouTuber olmak zorunlu!

Ama sadece YouTube hesabınızın olması yeterli değil maalesef. 10.000 abone ve 100.000 görüntünlenmeye sahip olmakta gerekiyor.

Endonezya’da YouTuber Olmayanı Kabul Etmeyen Devlet Üniversitesi!

Endonezya‘da devlet üniversitesi olan University of Pembangunan Nasional Veteran; ekonomi, siyaset bilimi, hukuk, mühendislik ve bilgisayar bölümlerine öğrenci olmak isteyenlerin belirtilen şartları karşılaması gerekiyor.

Üniversite Rektörü Erna Hernawati : ” YouTube’un insanlara ulaşmak konusunda en etkili araçlardan birisi haline geldiğini ve bu nedenle üniversiteye kabul edilenlerin deneyimlerini başkalarıyla paylaşmalarını istediklerini belirtiyor.”

Bu şartların yanında üniversitenin kabul için belirlediği katı kurallarda mevcut.
* Kışkırtıcı içeriklerin yer aldığı kanalların kabul edilmeyeceği belirtiliyor.
* Başvuru yapanların yeteneklerini kampüste çekecekleri iki – üç dakikalık bir video ile kanıtlaması isteniyor.
* Tüm şartları yerine getiren YouTuber’ların akademik bilgilerinin test edilebilmesi için UTBK olarak adlandırılan bilgisayar tabanlı yazılı sınavı geçmeleri gerekiyor.

Bu işlemlerden sonra başarılı olan adayların üniversiteye kabulu gerçekleştiriliyor.

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz