Yüksek Seçim Kurulu 31 Mart 2019 tarihinde düzenlenen ”Mahalli İdareler Genel Seçimi” nin ardından manipilasyon yaparak halktan oldukça tepki almıştı. Bu tepkilerden en büyüğü ve sancılı olanı İstanbul seçimi tam bir kangrene dönüştü. Ekrem İmamoğlu’na tam 17 gün sonra mazbatasını teslim eden YSK, bu süreçte oldukça pasif davranarak ve bir karar makamı olarak sergilediği tutumla güvenleri boşa çıkarmıştı.

YSK bugün (06.05.2019) aldığı skandal bir kararla İstanbul’da seçimleri iptal etme kararı aldı. Alınan karar 7’ye 4 oy çokluğu ile verildi. Kararın ardından yeni seçim tarihi 23 Haziran olarak belirlendi.

37 günlük itiraz sürecinde İlçe Seçim Kurullarından gelen sonuçları değerlendiren YSK heyeti kararı 4 saatte açıkladı. Karardan sonra, Ekrem İmamoğlu’nun 17 gün sonunda aldığı mazbatası geçersiz kılındı.

YSK kararı kendi sitesi üzerinden daha duyurmadı. Buyurun : http://www.ysk.gov.tr/

YSK İstanbul Seçimlerini İptal Etti.

Peki Şimdi Süreç Nasıl İşleyecek?

Ekrem İmamoğlu’nun 17 gün sonra aldığı mazbatası hükümsüz kalınca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık koltuğuda boş kaldı. Seçim tüm yönleri ile iptal edildiği için İBB Meclis üyeleri kendi aralarından bir başkan vekili seçecek. Seçilen veki 23 Haziran’a kadar belediye başkanlığı görevini üstlenecek.

Alınan Karar Sadece Büyükşehir İçin!

YSK’nın vermiş olduğu karar doğrultusunda sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için seçim tekrarı yapılacak. İl Genel Meclisi Üyeleri için ve İlçe Seçimleri için oy kullanılmayacak! Siyasi partiler mevcut adayları dışında yeni aday gösteremeyecekler fakat istifa ve ölüm gibi sebeplerle açılan boşluklar için seçim kurulunun belirlediği tarihe kadar yeni aday gösterebilecekler.

31 Mart 2019 tarihinde ki seçimlerde çıkartılan seçmen listeleri geçerliliğini koruyacak, sadece 18 yaşını dolduran yeni seçmenler bu listelere eklenebilecek.

İstanbul Seçimleri İptal Edildi.

Tek Bir Durum Haricinde Seçim Yenileme Kararı İptal Olabilir!

Tek bir durum haricinde alınan bu karar düşebilir! Bu karar oldukça sıkıntılı bir sürecede işaret ettiği için CHP ve İP milletvekilleri ve başkanları bu kararı nasıl değerlendirir orası tartışılır.

CHP ve İP milletvekilleri, bu partilere bağlı belediye başkanları ve meclis üyeleri istifalarını sunduğu takdirde hükümet düşer ve tekrar ”Genel Seçim” yapmak durumunda kalınır. Ama bu karar oldukça ciddi sonuçlar doğuracağı gibi milletvekilleri ve seçilmiş belediye başkanlarının yanı sıra Siyasi Parti Başkanları bu durumu nasıl değerlendirir bilemiyoruz. Gündemlerine dahi almamış olabilirler.

Alınan karar sonrası twitter ve sosyal medyada oldukça ciddi tepkiler verildi. Özellikle ünlüler bu karara oldukça cesur ve ağır eleştirilerde bulundular.

İşte Gelen O Tepkiler

1.

2.

3.

4.

5.

Bizleri gündemden takip etmeyi unutmayın.

Comments

0 comments

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz